Nonstop infolinka! 608 800 886
Objednejte se Online

Úvodní strana > Pro pacienty > Online poradna

 

Služba Volejte mne kdykoliv

"VOLEJTE MNE KDYKOLIV" tak se jmenuje naše nejnovější služba. Využijte nabídky telefonické konzultace našich očních specialistů na lince: 900 340 340. Po vytočení zadejte kód: 25 40 45 a my Vám poradíme s jakýmkoliv očním problémem.


Zkuste si vyhledat Váš problém v poradně

 


 

Odpovědi na Vaše dotazy:


 

Rozmazané vidění jednoho oka

Dobrý den, je mi 20 let a před 4 roky mi byl diagnostikován glaukom a jsem léčená kapkami na snižování tlaku. Tlak se mi zlepšil a drží se prý v normě. Před třemi týdny mi byla diagnostikována Crohnova nemoc a musela jsem začít brát Budenofalk, u kterého bylo psané jako vedlejší účinek, že může zvyšovat tlak v očích a tím může docházet k rozostřenému vidění. Byla jsem teď na kontrole – určila, že se mi dioptrie nezměnily a tlak také ne.

Můj problém ale je, že v pondělí ve škole jsem neviděla na tabuli ani s brýlemi – když jsem zkoušela, co dělá jaké oko. Zjistila jsem, že levým vidím v pořádku, kdežto pravým okem jsem viděla dvojmo. Přisoudila jsem to tedy únavě. Pak se to postupně zlepšovalo. Na kontrole jsem viděla naprosto v pořádku.

Dneska (dva dny po kontrole) nemohu dělat věci do školy, jelikož vidím opět rozmazaně, přestože mám brýle. Když koukám od stolu na nástěnku (2 m) nebo i na notebook (cca přes 0,5 m), vidím levým okem ostře a pravým rozostřeně, text přečtu, ale dělá mi to potíže (hlavní je to, že písmenka rozeznávám už automaticky). Pravda je, že kvůli škole strávím dost času po večerech sezením u PC a koukáním do monitoru. Ale to dělám už přes rok a tyto problémy se mi objevily až teď. Velmi mi to komplikuje dělání věcí do školy a vůbec čtení i psaní. Měla jsem oči do puberty naprosto v pořádku, v pubertě se mi zhoršil a poté zlepši zrak. Momentálně nosím brýle na dálku s 0,25 a 0,5 dioptriemi. Nenapadá vás, co by to mohl být? Případně jak zjistit, kde je problém?

 

4.11. 2013 - Odpověď týmu oční kliniky OFTEX

Dobrý den, uvedené léky mohou způsobovat rozmazané vidění. Takže bych doporučil následující: přezkoušení dioptrií (včetně dioptrií v rozkapání), vyšetření očního pozadí k vyloučení otoku makuly ( případně OCT). A v případě, že bude vše v normě, tak bude vhodná úprava meditace na Crohnovu chorobu. Jiný preparát nemusí mít tyto vedlejší účinky.

Číst dále: Rozmazané vidění jednoho oka

   

Poškození oka při opravě DVD přehrávače

Dobrý den, mám možná hloupý dotaz. Ale přesto se raději zeptám, než začnu zbytečně plašit přímo u lékaře. Včera jsem opravoval svůj dvd přehrávač, který zajisté mám na čtení optický laser.

Nejsem si jistý zda jsem se podíval přímo do laseru, ale vyloučit to také nemohu. Pokud by došlo k nějakému zranění oka, poznal bych to?? V tuto chvíli nemám žádné potíže, nic nebolí, vidím snad tak jako před tím, jen si nejsem jistý zda je v tuto chvíli nutná prohlídka u lékaře, pokud žádné potíže nemám, což by asi nasvědčovalo, že jsem se do laseru přímo nepodíval, ale existuje druh zranění které by neměl v tuto chvíli žádné příznaky??

 

4.11. 2013 - Odpověď týmu oční kliniky OFTEX

Dobrý den, intenzivní laserové záření může způsobit jizvičku na sítnici. Na to ale nemá tento druh svazku intenzitu. Buďte zcela v klidu, je vysoce nepravděpodobné, že se Vám něco stalo. Lékaře vyhledat nemusíte.

Číst dále: Poškození oka při opravě DVD přehrávače

   

Recidivující konjunktivitida

Dobrý den, předesílám, že jsem nekuřák, dlouhodobě se s ničím neléčím a doposud jsem nikdy nemusel navštívit očního lékaře. Na jaře jsem prodělal obtížné nachlazení (přesnou diagnózu neznám), kdy jsem využíval celkem 2x různá ATB a kdy mi poprvé hnis pronikal až do očí. Asi po měsíci se mi objevily zarudlé žilky v pravém oku, jinak bez dalších příznaků. Lékař mi předepsal Maxitrol kapky + mast, zarudnutí cca po 4 dnech zmizelo. S naprosto stejným průběhem se to pak opakovalo po dvou měsících a pak ještě 2x po měsíčních intervalech. Vždy pravé oko, bez dalších obtíží a po nasazení Maxitrolu odeznění.

U očního lékaře jsem byl telefonicky odmítnut kvůli plným termínům a se zdůvodněním že jde zřejmě o prasklou žilku. Registroval jsem se u jiné lékařky v sousedním městě, kde teprve při 4.opakování v obou očích provedla stěry a byl potvrzel Staphylococcus aureus, koaguláza neg.

Od 20.9. do 30.10. užívám 5x denně Gentamicin kapky + mast bez jakéhokoliv zlepšení (dvakrát konzultováno, údajně je to normální). Následně jsem byl důkladně vyšetřen ve FN Brno s dalšímy stěry, které potvrdily opět pouze předch. výsledek. Nově předpsán Spersadex Comp. 5x denně využívat kompletně + roztok 0,5% oculentum chloramphenicol na noc, užívat 2 týdny. Meizitím jsem byl také na komplexních odběrech kvůli imunulogii, ale na výsledky budu ještě 2 týdny čekat. Dovolím si několik otázek, na které jsem nedostal žádnou, nebo vyhýbavou odpověď

- proč nelze užít Maxitrol, pokud zatím vždy zabral ?

- pokud je možnost, že stafylokok je v organismu, neměla by se léčka zahájit komplexně a ne jen zatěžovat oko, pokud hrozí, že se infekce "vrátí" ?

- doba užívání Spersadex Comp. v příbalovém letáku je max. 10 dní, což je v rozporu se sděleným dávkováním lékaře. Vzhledem k předchozímu 40ti dennímu užívání dalších ATB mám strach z možných negativních účinků.

- ev. pokud můžete doporučit kam se jinam obrátit? Všechny protokoly i výsledky mám založeny, ale objednací i čekací lhůty na cokoliv hrají spíše pro rozvoj nemocí.

Děkuji za Váš názor a omlouvám se za delší povídání, snažil jsem se obsáhnout celý průběh.

 

 

4.11. 2013 - Odpověď týmu oční kliniky OFTEX

Dobrý den, antibiotikum obsažené v maxitrolu nevyšlo při kultivaci jako nejvhodnější. Navíc kvůli zvyšující se rezistenci při opakovaném podávání je lepší antibiotika střídat. Léčba celková se zahajuje až opravdu jako poslední možnost. Antibiotika užívaná celkově jsou pro lidský organismus větší zátěží. Doba 10 dní je u Spersadexu uvedena kvůli obsahu kortikoidu, ale jeho dlouhodobá aplikace pod lékařskou kontrolou není nebezpečná. Možná Vás po ukončení léčby postihne přechodné narušení kvality slzného filmu, ale to se srovná.

   Když už Vám byla doporučena i imunologie, tak jste evidentně ve schopných rukách. Osobně bych možná ještě doporučil kontrolu na ORL, kvůli vyloučení primární chronické infekce v dutinách, odkud by mohla opakovaně přecházet na oko.

Číst dále: Recidivující konjunktivitida

   

Plovoucí nitky

Dobrý den. Jsem 3 roky po operaci šedého zákalu. Nyní problém na sítnici,dirka a degenerativní změny okolo .Proběhla léčba laserem.Muj problém je vtom že my v oku stále plavou jakoby nitky a při pohybu okem vidím vlevo šedé odlesky ,bylo mi řečeno že to už je trvalé a že odsranění je velice rizikové,nemohu se stím smířit a stále mi to vadí.Opravdu se nedá nic jiného dělat? Děkuji za radu

 

11.11. 2013 - Odpověď týmu oční kliniky OFTEX

Dobrý den, zřejmě se bude jednat o sklivcové zákalky. Jejich odstranění je možné, a to buď pomocí laserové disrupce nebo pomocí operace vitrektomie, kdy se odstraní celý sklivec. Vzhledem k uvedené anamnéze, bych ale také doporučil konzervativní postup.

 

Číst dále: Plovoucí nitky

   

Zvlněné čáry na Amslerově mřížce

Dobrý večer. Jsem rok po operaci šedého zákalu. Vidím dobře, ale při poslední kontrole při testu amslerovou mřížkou se mi linky v ní jevily nikoli přímé, ale zvlněné. Oční lékařka mi sdělila, že výsledek testu by mohl ukazovat na degeneraci makuly, ale že podle ní by problém mohl být spíš v důsledku mojí těžké krátkozrakosti -16d. Na internetu jsem si našla, že u makulární degenerace hraje roli jak rychle je onemocnění odhaleno. Nemám tedy z ne zcela jednoznačného závěru lékařky dobrý pocit. Co byste dělali na mém místě? Děkuji.

 

11.11. 2013 - Odpověď týmu oční kliniky OFTEX

Dobrý den, vysoká krátkozrakost může být opravdu příčinou. Pokud chcete mít naprostou jistotu, že není přítomna makulární degenerace, tak absolvujte vyšetření OCT, které odhalí i počínající změny. Je třeba upozornit, že suchou formu VPMD je možné ovlivnit pouze vitamínovými preparáty s luteinem a zeaxanthinem. Včasnost léčby je nutná zejména u vlhké formy.

Číst dále: Zvlněné čáry na Amslerově mřížce

   

Používání Amslerovi mřížky

Jak mám správně používat Amslerovu mřížku?

 

10.11. 2013 - Odpověď týmu oční kliniky OFTEX

Dobrý den, zakryjte si jedno oko a mřížku mějte ji zhruba 40 cm od oka. Pokud používáte, tak mějte nasazenou korekci na blízko. Zadívejte se doprostřed na tečku a pozorujte linie. Všímejte si deformací, zda je přítomno zvlnění čar, změny velikosti čtverců nebo jejich absence. A také jestli periferním viděním vidění všechny čtyři rohy. Totéž proveďte i pro druhé oko.

Číst dále: Používání Amslerovi mřížky

   

Řízení auta a dioptrická vada

Dobrý den, měl bych dotaz. Jde řídit auto jedním okem... v levým oku mám dioptrie 2 a půl děkuji za odpověď

 

9.11. 2013 - Odpověď týmu oční kliniky OFTEX

Dobrý den, dle aktuálního znění vyhlášky je možné Vás uznat za způsobilého pouze v případě, že při pohledu oběma očima vidíte alespoň 50 % normy. Je možné předpokládat, že díky pravému oku to splňujete. Nicméně osobně doporučuji na řízení brýle. Bez nich máte nejenom horší zrakovou ostrost, ale také zhoršený odhad vzdálenosti a horší prostorové vidění. V případě, že levé oko je Vaše jediné, tak bez brýlí řídit nesmíte.

Číst dále: Řízení auta a dioptrická vada

   

Sluneční brýle při glaukomu

Dobrý večer, několik let si léčím zelený zákal (Carteol) nemám žádné poškození jen vysoký tlak v očích.Má otázka se ale týká slunečních brýlí.Když mě diagnostikovali byla jsem upozorněna,že nesmím používat sluneční brýle ,že mohou zhoršit stav.Nyní po letech jsem začala jezdit autem a sluneční brýle byli nezbytné,tak jsem se znova pro klid ptala lékařky (jiné)zda jsem si neuškodila a ta mi řekla,že to co mi bylo před lety řečeno je nesmysl,tak se ptám i vás co je na tom tedy pravdy děkuji moc za odpověď.

 

8.11. 2013 - Odpověď týmu oční kliniky OFTEX

Dobrý den, doporučení dočasného nenošení slunečních brýlí vidím jako opodstatněné pouze v případě nezaléčeného glaukomu s uzavřeným úhlem. Což nebude Váš případ. Sluneční brýle klidně noste. Naopak pro oči je to prospěšné.

 

Číst dále: Sluneční brýle při glaukomu

   

Vidi Oxy a Survue

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli uľ máte v prodeji kontaktní čočky vidi oxy? Děkuji

 

7.11. 2013 - Odpověď týmu oční kliniky OFTEX

Dobrý den, kontaktní čočky Vidi Oxy nejsou určeny k internetovému prodeji. Vidi Oxy nabízejí pouze optiky, lékárny či oční lékaři.

Kontaktní čočky Surevue se již nevyrábí a doprodávají se pouze skladové zásoby. Zašlete nám prosím Vaše parametry a my Vám zjistíme, zda jsou Vámi požadované hodnoty ještě skladem.

Číst dále: Vidi Oxy a Survue

   

Recidivující konjunktivitida

Dobrý den, předesílám, že jsem nekuřák, dlouhodobě se s ničím neléčím a doposud jsem nikdy nemusel navštívit očního lékaře. Na jaře jsem prodělal obtížné nachlazení (přesnou diagnózu neznám), kdy jsem využíval celkem 2x různá ATB a kdy mi poprvé hnis pronikal až do očí. Asi po měsíci se mi objevily zarudlé žilky v pravém oku, jinak bez dalších příznaků. Lékař mi předepsal Maxitrol kapky + mast, zarudnutí cca po 4 dnech zmizelo. S naprosto stejným průběhem se to pak opakovalo po dvou měsících a pak ještě 2x po měsíčních intervalech. Vždy pravé oko, bez dalších obtíží a po nasazení Maxitrolu odeznění.

U očního lékaře jsem byl telefonicky odmítnut kvůli plným termínům a se zdůvodněním že jde zřejmě o prasklou žilku. Registroval jsem se u jiné lékařky v sousedním městě, kde teprve při 4.opakování v obou očích provedla stěry a byl potvrzel Staphylococcus aureus, koaguláza neg.

Od 20.9. do 30.10. užívám 5x denně Gentamicin kapky + mast bez jakéhokoliv zlepšení (dvakrát konzultováno, údajně je to normální). Následně jsem byl důkladně vyšetřen ve FN Brno s dalšímy stěry, které potvrdily opět pouze předch. výsledek. Nově předpsán Spersadex Comp. 5x denně využívat kompletně + roztok 0,5% oculentum chloramphenicol na noc, užívat 2 týdny. Meizitím jsem byl také na komplexních odběrech kvůli imunulogii, ale na výsledky budu ještě 2 týdny čekat. Dovolím si několik otázek, na které jsem nedostal žádnou, nebo vyhýbavou odpověď

- proč nelze užít Maxitrol, pokud zatím vždy zabral ?

- pokud je možnost, že stafylokok je v organismu, neměla by se léčka zahájit komplexně a ne jen zatěžovat oko, pokud hrozí, že se infekce "vrátí" ?

- doba užívání Spersadex Comp. v příbalovém letáku je max. 10 dní, což je v rozporu se sděleným dávkováním lékaře. Vzhledem k předchozímu 40ti dennímu užívání dalších ATB mám strach z možných negativních účinků.

- ev. pokud můžete doporučit kam se jinam obrátit? Všechny protokoly i výsledky mám založeny, ale objednací i čekací lhůty na cokoliv hrají spíše pro rozvoj nemocí.

Děkuji za Váš názor a omlouvám se za delší povídání, snažil jsem se obsáhnout celý průběh.

 

 

4.11. 2013 - Odpověď týmu oční kliniky OFTEX

Dobrý den, antibiotikum obsažené v maxitrolu nevyšlo při kultivaci jako nejvhodnější. Navíc kvůli zvyšující se rezistenci při opakovaném podávání je lepší antibiotika střídat. Léčba celková se zahajuje až opravdu jako poslední možnost. Antibiotika užívaná celkově jsou pro lidský organismus větší zátěží. Doba 10 dní je u Spersadexu uvedena kvůli obsahu kortikoidu, ale jeho dlouhodobá aplikace pod lékařskou kontrolou není nebezpečná. Možná Vás po ukončení léčby postihne přechodné narušení kvality slzného filmu, ale to se srovná.

   Když už Vám byla doporučena i imunologie, tak jste evidentně ve schopných rukách. Osobně bych možná ještě doporučil kontrolu na ORL, kvůli vyloučení primární chronické infekce v dutinách, odkud by mohla opakovaně přecházet na oko.

Číst dále: Recidivující konjunktivitida

   

Strana 1 z 220

Kontakt

Telefon: 464 007 800

Mobil: +420 608 800 886

E-mail: info@oftex.cz

Ordinační hodiny

Pondělí 7:00 - 15:30
Úterý 6:45 - 15:30
Středa 7:00 - 19:30
Čtvrtek 6:30 - 15:30
Pátek 7:00 - 15:30
Sobota 7:45 - 13:00
  • Online objednávka
  • Online poradna
  • Ordinační hodiny
  • Volejte nám zdarma
  • Možnosti financování
  • Názory pacientů
  • Oční klinika na facebooku
  • E-shop oční optiky Oftex
  • Oční centra v České republice
  • Oční odborné fórum

Rychlý kontakt

Sociální sítě

Copyright

Telefon: 464 007 800

Mobil: +420 608 800 886

E-mail: info@oftex.cz

© 2011-2013 OFTEX Oční klinika - Všechna práva vyhrazena.

Ochrana osobních údajů | Ochranné známky | Podmínky užití
Prohlášení o přístupnosti | RSS exporty